تاریخ امروزشنبه , 13 دی 1399

راهنمای خرید کیسه خواب + پیشنهاد ویژه خرید

در این مطلب به راهنمای خرید کیسه خواب می پردازیم. در این مقاله به خوبی انواع کیسه خواب معرفی شده اند، نکات قابل توجه در زمان خرید کیسه خواب آورده شده است. پس اگر شما نیز به تازگی قصد خرید یک کیسه خواب را دارید، توصیه می کنیم این مطلب را از دست ندهید و با این نکات مهم جهت خرید یک کیسه خواب خوب و با کیفیت همراه همیار بازار باشید!

کیسه خواب را می توان یکی از مهم ترین لوازم برای تجربه یک کوهنوردی یا طبیعت گردی لذت بخش دانست. بی شک اگر شما یک کوهنورد و یا طبیعت گرد حرفه ای هستید، به خوبی به این موضوع واقف خواهید بود که برای خوابیدن در جنگل و کوهستان یک کیسه خواب استاندارد تا چه اندازه مهم می باشد. در این مطلب ما سعی نموده ایم با ذکر نکاتی در زمینه خرید کیسه خواب، به شما در این خرید و انتخاب کمک کنیم.

راهنمای خرید کیسه خواب

مشاهده و خرید بهترین کیسه خواب ها از دیجی کالا

مهم ترین نکات خرید کیسه خواب

 1. توجه به نوع طراحی
 2. بررسی وزن و حجم بسته بندی
 3. میزان قدرت کیسه خواب انتخابی در حفظ گرما و مقاومت آن در برابر سرما
 4. برخورداری از قابلیت هایی چون ضد آب، تنفس پذیری و  پارچه مرغوب

در ادامه تمامی موارد بالا را شرح خواهیم داد. این موارد نکاتی هستند که رعایت آن ها برای خرید یک کیسه خواب مناسب شرط می باشد.

به طور کلی کیسه خواب ها از نظر طراحی به دو دسته مستطیلی و مومیایی تقسیم می گردند که هر یک از آن ها دارای ویژگی های خاص خود می باشد، در ادامه بیشتر با هر یک از آن ها آشنا خواهیم شد.

انواع کیسه خواب

کیسه خواب مومیایی چگونه است؟

طراحی این نوع از کیسه خواب ها براساس آناتومی بدن در حالت خوابیده می باشد که در این حالت همان طور که می دانید بخش سرشانه ها دارای عرض بیشتی به نسبت پاهاست.

مزایا کیسه خواب مومیایی

 • این نوع کیسه خواب به شکلی طراحی شده است که انرژی کمتری در آن تلف شده و از این رو کیسه برای مدت زمان بیشتری گرم خواهد ماند.
 • از حجم کمی برخودار می باشد و نیز بسته بندی آن کاملا کوچک و مناسب سفر خواهد بود.
 • به منظور گرم نگه داشتن سر و گردن به هنگام سردی هوا، از بخشی به عنوان سرپوش برخوردار می باشد.

معایب کیسه خواب مومیایی

 • در این نوع از کیسه خواب ها امکان غلت زدن وجود نخواهد داشت و اگر عادت دارید در خواب مدام جابجا شوید ممکن است در آن خواب زیاد راحتی را تجربه نکنید.

کیسه خواب مومیایی

 کیسه خواب مستطیلی چگونه است؟

طراحی مستطیل شکل این کیسه خواب باعث شده که بتوان خواب آزادانه تری داشت و به راحتی می توانید در آن غلت بزنید. این کیسه خواب ها در دو نوع تک نفره و دو نفره یافت می شوند.

مزایای کیسه خواب مستطیلی

 • طراحی مستطیل شکل این کیسه خواب ها به راحتی این امکان را به شما خواهد داد که غلت بزنید و راحت بخوابید.
 • برخی از کیسه خواب های مستطیلی به راحتی زیپ آن ها باز خواهد شد و می توان از آن به عنوان پتو استفاده نمود.
 • بعضی از این کیسه خواب های مستطیلی یک نفره را می توان با وصل کردن به هم به صورت دو نفره استفاده کرد.

معایب کیسه خواب مستطیلی

 • انرژی زیادی به دلیل فضای باز و مستطیلی آن اتلاف می گردد.
 • وزن آن به نسبت به کیسه خواب های مومیایی که توان گرمایشی مشابهی دارند بیشتر می باشد.
مشاهده و خرید بهترین کیسه خواب ها از دیجی کالا

کیسه خواب مستطیلی

انواع کیسه خواب ها از نظر جنس

برای پر کردن کیسه خواب ها از مواد زیر استفاده می شود:

 • پر طبیعی (پرغاز، اردک، قو)
 • الیاف مصنوعی
 • ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی

کیسه خواب های پر شده از پر طبیعی

این نوع از کیسه خواب ها برخلاف وزن و حجم کمی که دارند، از قدرت حفظ گرمای بسیار مطلوبی برخوردار می باشند. از این رو به طور معمول در تهیه کیسه خواب های گران قیمت و باکیفیت از پر استفاده می شود. بهترین کیفیت و قدرت نگهداری گرما مربوط به کیسه خواب های پر شده از پرغاز می باشد اما از آن جایی که پر اردک بیشتر یافت می شود، استفاده از آن متداول تر است و قیمت آن نیز به صرفه تر می باشد.

اما متاسفانه این نوع از کیسه خواب ها رطوبت را سریعا به خود جذب کرده و خیلی دیر خشک خواهند شد. البته در سری جدید آن ها این مشکل کاهش پیدا نموده است و این روزها شاهد نوعی از کیسه خواب های پر شده با پر هستیم که خیلی زود خشک خواهند شد.

برخی از کیسه خواب ها کاملا از جنس پر نمی باشند و کمی از مواد تشکیل دهنده آن ها نیز الیاف مصنوعی است و به طور معمول برخی از کیسه خواب ها متشکل از ترکیب 10/90 و یا ترکیب 5/95 می باشند. در واقع برای مثال برای پر کردن آن ها 95 درصد پر و 5 درصد الیاف مصنوعی استفاده شده است. قیمت کیسه خواب نیز وابسته به پر استفاده شده در آن می باشد و با افزایش درصد پر به کار رفته درون آن قیمت آن نیز بالاتر می رود.

مزایای کیسه خواب پر

 • این نوع از کیسه خواب ها دارای وزن و حجم کمی می باشند.
 • در هوای سرد و خشک عملکرد مطلوبی را از خود نشان خواهند داد.
 • از قابلیت فشردگی و تراکم پذیری بسیار زیادی برخوردارند.
 • بسیار با دوام بوده و دارای طول عمر بالایی می باشند.
 • با محیط زیست سازگاری دارند.

معایب کیسه خواب پر

 • خیلی دیر خشک می شود.
 • در اثر رطوبت ممکن است پرها به صورت گلوله گلوله درآیند.
 • بایستی مراقبت بیشتری از آن صورت گیرد.
مشاهده و خرید بهترین کیسه خواب ها از دیجی کالا

کیسه خواب های پر شده با الیاف مصنوعی

این کیسه خواب ها (Sleeping Bag) دارای ساختاری لایه لایه می باشند و به گونه ای ساخته شده اند که از بین این لایه ها امکان عبور هوا وجود نداشته باشد و تمامی نقاط سرد و خلاء مابین لایه ها پر شوند. به طور معمول قیمت الیاف مصنوعی به نسبت پرها پایین تر می باشد و نیز رطوبت کمتری را به خود جذب خواهند نمود. البته گفتنی است که کیسه خواب های الیاف مصنوعی در مقایسه با کیسه خواب های پر سنگین تر می باشند.

مزایای کیسه خواب های الیاف مصنوعی

 • قیمت مناسب تری دارند.
 • قابلیت خشک شدن سریع دارند.
 • ضد حساسیت هستند.

معایب کیسه خواب های الیاف مصنوعی

 • وزن بیشتر دارند.
 • دوام کمتری دارند.
 • گرمای کمتر تولید می کنند.

کیسه خواب های ترکیبی (الیاف مصنوعی و پر)

برای پر کردن این کیسه خواب ها در واقع از پر و الیاف مصنوعی به صورت ترکیبی استفاده می شود که این موضوع سبب بالا رفتن میزان کیفیت کیسه خواب و نیز کاهش معایب آن می گردد. برخی از این کیسه خواب ها با پلی استر و پر ترکیب شده پر شده اند و برخی دیگر نیز به منظور حفظ گرمای بیشتر در قسمت زیرین از الیاف مصنوعی و در بخش رویی از الیاف پر استفاده می کنند. علاوه بر آن این نوع از کیسه خواب ها به نسبت کیسه خواب های پر از قیمت مناسب تری برخوردار می باشند.

دو ویژگی اصلی جنس روکش کیسه خواب

ضد آب بودن کیسه خواب

بسته به نوع کارایی، روکش مورد استفاده برای کیسه خواب ها نیز متفاوت خواهد بود اما به طور معمول دارای روکشی از نایلون مقاوم و پلی استر می باشند. روکش برخی از کیسه خواب های مستطیلی از پنبه و برزنت می باشد که از خاصیت ضد آبی برخوردار می باشند اما وزن بالای این کیسه خواب ها باعث شده که کمتر کسی به منظور استفاده در کوهنوردی و سفرهای دوچرخه ای به فکر خرید آن ها بیفتد. اما اگر قصد مسافرت با موتور و خودرو را دارید این نوع از کیسه خواب ها بسیار کاربردی خواهند بود. برای مسافرت هایی که قصد خوابیدن در بیرون از چادر را دارید یک کیسه خواب ضد آب بسیار به کارتان خواهد آمد.

قابلیت تنفس پذیری پارچه

برخی از پارچه های دارای تنفس پذیری بسیار بالایی می باشند، از این رو به خوبی قادر به انتقال تعرق بدن و رطوبت به لایه بیرونی می باشند و از طریق به حداقل رساندن میزان رطوبت و تعرق، مانع از اتلاف گرما شده و بدن را برای مدت بیشتری گرم نگه خواهند داشت. وجود یک لاینر در درون کیسه خواب نیز در کنار حفظ تمیزی و جذب تعرق بدن باعث شده کیسه خواب گرم تر بماند.

روکش های نایلونی اما باعث شده فرد بیشتر عرق کند و نیز به دلیل تعریق بالا، بدن احساس سرما می کند. این در حالی است که روکش های کتانی دارای تنفس پذیری بیشتری می باشند و باعث کمتر شدن میزان تعرق خواهند شد. روکش های نایلونی به نسبت نمونه های کتانی دارای قیمت پایین تری می باشند.

نکات کلی جهت خرید کیسه خواب

 • کیسه خواب هایی با روکش پلی استر و نایلون، در مقابل آب و رطوبت مقامت بیشتری را از خود نشان خواهند داد. این روکش ها به ویژه مراقبت از الیاف اصلی را برعهده داشته و دوام کیسه خواب را افزایش می دهند.
 • کیسه خواب هایی که دارای بیشتر از یک زیپ هستند، در کنار تهیه هوای بهتر سبب سهولت ورود و خروجی نیز می گردند.
 • برخی از کیسه خواب ها از روکش محافظ زیپ نیز برخوردار می باشند که به کمک این پوشش از اتلاف گرما جلوگیری خواهد شد و نیز زیپ دچار پارگی یا آسیب نمی شود.
 • کیسه خواب هایی که در درون خود از لاینر برخوردار هستند ضمن کمک به تمیزی، دما را بهتر حفظ خواهند نمود و بعد از سفر نیز به راحتی می توان آن ها را شستشو داد.
 • شما می توانید وسایل مورد استفاده خود از جمله گوشی، ساعت و … را در جیب های درون کیسه خواب قرار دهید.
مشاهده و خرید بهترین کیسه خواب ها از دیجی کالا

استفاده از کیسه خواب

توجه به حجم و وزن موقع خرید کیسه خواب

از دیگر موارد قابل توجه به هنگام خرید کیسه خواب مناسب، توجه به حجم و وزن آن می باشد و در این رابطه شما بایستی محل و مسیر سفر را در نظر بگیرید. در صورتی که در طی سفر باید مسیری طولانی را پیاده روی کنید و نیز همه وسایل را در کوله جای دهید بهتر است تا جای ممکن وسایل سبک تری را به همراه داشته باشید. در واقع انتخاب یک کیسه خواب سنگین می تواند کوهنوردی و طبیعت گردی را برای شما به کاری دشوار تبدیل کند. البته این موضوع در سفرهایی که با خودرو و موتور مسیر را طی می کنید، این فاکتور چندان اهمیتی نخواهد داشت.

طول و عرض کیسه نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

طول و عرض کیسه خواب

کیسه خواب ها از لحاظ اندازه به گروه های مختلف دسته بندی می شوند که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد.

 • کیسه خواب های Regular: مناسب برای افرادی با قد زیر 180 سانتی متر
 • کیسه خواب های Long: مناسب برای افراد دارای قدی بیشتر از 180 سانتی متر
 • کیسه خواب های Base Camp: این کیسه خواب ها به نوعی ترکیبی از کیسه های مستطیلی و مومیایی هستند و در واقع حد وسط این دو نوع کیسه خواب می باشند.
 • کیسه خواب های زنانه: طراحی این کیسه خواب ها متناسب با آناتومی بدن خانم ها می باشد و در واقع به نسبت کیسه خواب های آقایان طول کمتری دارند. این کیسه خواب ها به گونه ای طراحی شده اند که پهنای آن ها در بخش سرشانه کمتر می باشد و در بخش وسط دارای عرض بیشتری خواهند بود.
مشاهده قیمت کیسه خواب

اندازه کیسه خواب

دمای کیسه خواب انتخابی

قدرت نگهداری گرما نیز از فاکتورهای مهم به هنگام خرید کیسه خواب خواهد بود. با توجه به آن که خانم ها مقاومت کمتری را در برابر سرما به نسبت آقایان از خود نشان می دهند، لذا به هنگام خرید کیسه خواب حتما شرایط فیزیکی خانم ها را نیز در نظر داشته باشید.

به منظور ارزیابی میزان قدرت نگهداری گرمای کیسه خواب استانداردهایی در نظر گرفته شده است که از بین آن ها می توان به EN13537 اروپا اشاره نمود. طی این آزمایش با شبیه سازی شرایطی مانند محیط کوهستان به صورت مجزا هر کیسه خواب مورد تست قرار خواهد گرفت و روی محصول 3 عدد درج خواهد شد که هر کدام از آن ها دارای مفهوم مختص به خود می باشند. در ادامه به صورت خلاصه هر یک از آن ها را توضیح خواهیم داد.

 • Comfort: این دما شرایط را برای خوابی راحت و آرام فراهم خواهد نمود و فرد به هیچ عنوان احساس سرما نخواهد داشت.
 • Comfort Limitاین دما اگر چه ممکن است در آن فرد کمی احساس سرما داشته باشد اما با این وجود به گونه ای است که قادر به خوابیدن در آن خواهد بود.
 • Extreme: این دما در واقع حداقل دمایی است که فرد می تواند درون آن تا 6 ساعت بدون هیپوترمی سر کند. که البته توجه به این دما چندان اهمیتی نخواهد داشت.

در صورتی که حرارت بدن به زیر 35 درجه سانتی گراد کاهش پیدا کند به طور معمول قادر به تحمل افت فشاری دو درجه ای خواهد بود اما بیشتر از این را تحمل نخواهد کرد و افت درجه حرارت بدن افزایش پیدا خواهد نمود و رفته رفته بدن و ذهن فرد کند شده و هیپوترمی رخ خواهد داد.

دلایل احتمالی ایجاد هیپوترمی

 • بارش باران یا برف یا تعریق بدن در دمای 4 درجه
 • کاهش درجه حرارت بدن به زیر 35 درجه
 • مصرف الکل
 • عدم حفظ تعادل بدن و کنترل نداشتن بر روی اعصاب

امیدواریم این مطلب به شما در انتخاب و خرید کیسه خواب مناسب و با کیفیت برای خود کمک کرده باشد و خرید بهتری داشته باشید. لینک زیر شما را به صفحه بهترین و محبوب ترین کیسه خواب های فروشگاه دیجی کالا می برد تا خرید خود را انجام دهید.

مشاهده و خرید بهترین کیسه خواب ها از دیجی کالا
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *