تاریخ امروزچهارشنبه , 21 آبان 1399

راهنمای خرید کفش کوهنوردی + پیشنهاد ویژه خرید

در این مطلب به راهنمای خرید کفش کوهنوردی می پردازیم. در این مقاله به خوبی انواع کفش کوهنوردی معرفی شده اند، نکات قابل توجه در زمان خرید نیز آورده شده است. پس اگر شما نیز به تازگی قصد خرید یک کفش کوهنوردی را دارید، توصیه می کنیم این مطلب را از دست ندهید و با این نکات مهم جهت خرید یک کفش کوهنوردی خوب و با کیفیت و مناسب شما همراه همیار بازار باشید!

همان طور که می دانید اهمیت پا به اندازه ای است که آن را قلب دوم می دانند و می توان گفت که این اهمیت برای کوهنوردان دو چندان است. لذا بسیار مهم است که به هنگام کوهنوردی از یک کفش مناسب استفاده شود تا پاها ایمن بمانند. در تمامی رشته های ورزشی نظیر کوه‌نوردی، یخ‌نوردی، سنگ‌نوردی، جنگل‌پیمایی، کوه‌پیمایی سبک، سنگ‌نوردی سالنی و … کیفیت کفش حرف اول را می زند. در واقع در این ورزش ها بایستی برای مراقبت از پاها در انتخاب کفش دقت لازم به کار گرفته شود.

یکی از ضروری ترین وسایل جهت کوهنوردی و طبیعت گردی کفشی متناسب می باشد. از این رو در این مطلب ما سعی کرده ایم با ذکر نکاتی شما را در زمینه خرید کفشی مناسب برای کوهنوردی یاری کنیم.

مشاهده و خرید بهترین کفش های کوهنوردی از دیجی کالا

آشنایی با انواع کفش های کوهنوردی (از نظر مواد ساخت)

به طور کلی می توان کفش های کوهنوردی را به دسته های زیر تقسیم نمود:

 1. کفش های کوهنوردی چرم: در ساخت این نوع از کفش های کوهنوردی از چرم طبیعی یا مصنوعی استفاده خواهد شد.
 2. کفش های کوهنوردی گورتکس و سیمپاتکس: این کفش ها نیز ساخته شده با پارچه گورتکس و سیمپاتکس می باشند که عایق خوبی در برابر باد و رطوبت می باشند و از قابلیت تنفس برخوردار هستند.
 3. کفش های نوترکیب: این کفش ها ساخته شده از مواد نوترکیبی چون کولار می باشند که در واقع یک پارچه ضربه گیر است.
 4. کفش تین سولیت: برای ساخت این کفش ها از تین سولیت استفاده می شود و از مهم ترین ویژگی های آن می توان به حفظ گرمای پا اشاره نمود که سبب شده است انتخابی ایده آل برای کفش های زمستانی به شمار آیند.
 5. کفش های فایبرگلاس: این کفش ها در بین کوهنوردان ایرانی با نام کفش پلاستیکی شناخته می شوند و به هیچ عنوان برای کوهنوردی مناسب نخواهند بود.

کفش های کوهنوردی

مشخصه های یک کفش کوهنوردی مناسب

برای ساخت کفش ها تا چند سال گذشته به طور معمول از چرم استفاده می شد اما این روزها دیگر استفاده از کفش های چرمی به حداقل رسیده است و کفش هایی با طرح‌های جدید و رویه‌هایی از الیاف مصنوعی و دیگر مواد نوترکیب طرفداران بیشتری دارند. اگر چه کفش ها به لحاظ نوع و مواد ساخت دچار تغییراتی شده اند اما با این حال همگی از یک کارایی ثابت برخوردارند. با پیشرفتی که در ساخت کفش ها به وجود آمده است کوهنوردان روز به روز از راحتی و ایمنی بیشتر بهره مند می گردند.

رویه کفش

رویه کفش انتخابی شما بایستی از قابلیت هایی چون ضد آب و قابلیت تعریق و ارتجاع برخوردار باشد. همچنین برای راحتی بیشتر شما به هنگام کوهنوردی نیاز است که رویه کفش مورد نظر نرم و منعطف باشد. هر چه رویه کفش انتخابی شما محکم تر باشد پاهای شما به هنگام کوهنوردی و قرارگیری در شرایط سخت از ایمنی بیشتری برخوردار خواهد بود و نیز امکان استفاده بیشتری از کفش انتخابی برای شما وجود خواهد داشت.

با توجه به این که کوهنوردی در فصول مختلف انجام خواهد شد و طبیعتا آب و هوا و شرایط نیز در هر فصل متفاوت می باشد لذا بایستی رویه کفش شما مقاومت مطلوبی را در برابر سرما، گرما و دیگر عوامل محیطی از خود نشان دهد.

هر چه بندهای کفش به پنجه پا نزدیک تر باشند کیپ کردن کفش به دور پا و بیرون آوردن آن کار راحت تری خواهد بود. همچنین بهتر است که رویه کفش کوهنوردی شما قادر به پوشاندن روی پا و قوزک پاهای شما باشد.

کفی یا تخت کفش

به طور معمول کفی کفش از موادی چون کربن و لاستیک ساخته می شود و از بین کفی های معروف می توان به کفی ویبرام Vibram ساخت ایتالیا اشاره نمود که در واقع ساخته شده از ماده ای سخت، مستحکم و ضد لغزش می باشد.

یک کفی کفش مناسب بایستی در وهله اول ضربه گیر باشد. در انتخاب کفش حتما باید توجه داشت که پا در درون آن به خوبی قرار گرفته و کفی در حفظ وضعیت استقرار کف پا در درون کفش عملکرد مطلوبی داشته باشد. از دیگر مشخصه های یک کفی خوب می توان به برخورداری از عاج های عمیق، اصطکاکی مطلوب، مقاومتی مناسب و قابلیت انعطاف پذیری اشاره نمود.

نکات مهم جهت انتخاب نوع برای خرید کفش کوهنوردی

گفتنی است که نمی توان در تمامی برنامه های کوهنوردی تنها از یک کفش استفاده کرد و شما بسته به نوع فعالیت خود بایستی کفش کوهنوردی (Mountaineering boot) مناسبی را انتخاب نمایید. اما به طور کلی یک کفش کوهنوردی مناسب بایستی دارای ویژگی های زیر باشد:

 • کفش انتخابی باید کاملا به پای شما اندازه باشد و در آن احساس راحتی کنید.
 • دارای قابلیت های فنی و متناسب با شرایط شما باشد. به عنوان مثال شما در این زمینه باید ببینید که قصد انجام کدام یک از فعالیت های کوهنوردی در تابستان، صعودهای زمستانه، هیمالیانوردی، سنگ‌نوردی، یخ‌نوردی و… را دارید.
 • رویه کفش کوهنوردی باید از جنسی باکیفیت و مستحکم انتخاب شود.
 • زیره کفش از درجه سختی مناسبی برخوردار باشد.
 • ساق کفش کوهنورید بایستی حدود 14 تا 19 سانتی متر باشد و به خوبی مچ پا را دربرگیرد.
 • حتما به هنگام خرید کفش کوهنوردی به تاریخ تولید کفش توجه نمایید، به طور معمول چسب های استفاده شده در کفش های کوهنوردی 2 تا 5 سال دوام خواهند داشت.
 • انتخاب کفش از برند و مارکی معتبر و شناخته شده می تواند خیال شما را از کیفیت کفش آسوده سازد.
 • قیمت مناسب نیز بی شک یکی از فاکتورهای مهم در خرید کفش کوهنوردی است اما توصیه می شود قیمت را ارجح تر از کیفیت قرار ندهید.
 • توصیه می شود به سراغ کفشی رفته که گارانتی مناسبی داشته باشد.
 • کفش انتخابی نباید بعد از مدتی دچار تغییر شکل و اندازه شود.
 • جهت صعودهای اصطکاکی کفش انتخابی بایستی منعطف باشد.
 • لبه های سفت و سخت لازمه صعودهای عرضی و طولی می باشد.
 • حتما توجه داشته باشید که قسمت پنجه کفش که انگشتان پای شما را در برمی گیرد کاملا سخت و محکم باشد.
 • دوام لبه های کناری و کف کفش نیز باید مد نظر قرار داده شود.
 • سبک و قوی و بادوام بودن کفش نیز استفاده از آن را بسیار آسان تر خواهد ساخت.
 • کفش انتخابی در کنار مراقبت از قوزک پا بایستی انعطاف قابل قبولی را برای قوزک پا به وجود آورد.

انواع کفش کوهنوردی

سایز کفش کوهنوردی

حتما به هنگام خرید کفش کوهنوردی آن را به پا کرده و کمی با آن راه بروید. تنها از این طریق می توانید از اندازه بودن کفش و راحتی آن اطمینان پیدا نمایید. این را به خاطر داشته باشید که در صورتی که کفش انتخابی شما اندازه و یا راحت نباشد، در کوهنوردی بسیار اذیت خواهید شد. همان طور که یک کفش کیپ و تنگ باعث تحت فشار قرار گرفتن پا خواهد شد و ممکن است به ناخن ها و بستر ناخن صدمه بزند یک کفش گشاد نیز تاول های پوستی را به وجود خواهد آورد.

در کل بهتر است کفش انتخابی 1 سایز از پای شما بزرگ تر در نظر گرفته شود تا وقتی که جوراب ضخیم به پا می کنید کفش کاملا به پای شما اندازه باشد.

نکاتی کلیدی و مهم که در هنگام خرید کفش کوهنوردی باید مدنظر قرار داده شود:

 • بعد از آن که بسته به شرایط و فعالیت خود نوع کفش را انتخاب کردید توصیه می شود حتما بعد از پوشیدن جورابی ضخیم کفش را امتحان کنید. و همچنین لازم به ذکر است که با توجه به باد کردن پا در طی روز، بهتر است انتخاب کفش را به بعد از ظهر یا غروب موکول کنید.
 • پس از بستن بندهای کفش حدالمقدور پاهای خود را به جلوی کفش هدایت کنید و سعی کنید که پنجه های پا در جلوی کفش قرار بگیرند، در چنین حالتی بهتر بایستی فاصله میان پاشنه و انتهای کفش بایستی دست کم به اندازه قطر یک انگشت باشد.
 • کمی با کفش ها راه رفته و مطمئن گردید که کفش به پای شما اندازه است و در آن کاملا راحت هستید.
 • روی یک پا ایستاده و با پای دیگر ضربه ای به دیوار بزنید، در صورتی که کفش انتخابی از کیفیت لازم برخوردار باشد در چنین حالتی پای شما ضربه را مستقیما احساس نخواهد کرد.
 • برای اطمینان از استحکام پوتین در بخش قوزک مچ پا نیز می توانید کمی روی کناره خارجی پای خود بایستید.
 • این را به خاطر داشته باشید که کفش های کوهنوردی به گونه ای ساخته شده اند که امکان جا باز کردن آن ها وجود نخواهد داشت لذا باید کفش در پای شما کاملا راحت باشد و بهتر است یک سایز بزرگتر باشد.
 • به هیچ عنوان کفش نو خود را بار اول در برنامه ای سنگین امتحان نکنید.

معرفی انواع کفش‌های کوه‌نوردی به صورت کلی

صنعت کفش سازی نیز همگام با پیشرفت فناوری با تغییراتی مواجه بوده است و این روزها دسته بندی کفش های کوهنوردی براساس برنامه، قابلیت و کارایی آن ها انجام می شود. در انتخاب کفش بایستی به عنوان قدم اول کارایی آن را مد نظر قرار داد. در ادامه انواع آن ها را معرفی می کنیم تا موقع خرید کفش کوهنوردی بدانید چه نوع کفشی را خریداری کنید.

کفش های راهپیمائی (Walking)

این نوع از کفش های کوهنوردی وزن بسیار کمی داشته و کاملا سبک می باشند. این کفش ها فاقد ساق بوده و در بخش کفی دارای یک شوک گیر خواهند بود. به طور معمول از این کفش ها در مسیرهای ساده استفاده می شود. توصیه می شود در انتخاب این کفش ها به سراغ کفشی رفته که زیره آن از نوع ویبرام باشد.

کفش های راهپیمائی

کفش کوهپیمایی (Trekking)

این کفش ها کاملا سبک و دارای زیره ای منعطف هستند و به طور معمول جنس رویه این نوع از کفش ها از چرم یا پارچه ضد آب می باشد. این کفش ها اغلب برای کوهنوردی در ارتفاعات بدون برف و پیمایش چند روزه کویر و جنگل‌ها استفاده می شوند. از بین برندهای ایرانی تولیدکننده این نوع کفش می توان به لاوان، پایار، آسیا اشاره نمود و برندهای خارجی چون MILLET، lA SPORTIVA نیز تولیدکننده این نوع کفش ها می باشند.

کفش کوهپیمایی

کفش کوهنوردی (Mountaineering)

این دسته از کفش ها در واقع دربرگیرنده کفش های نیمه سنگین کوهنوردی می باشند. ساق این کفش ها به طور معمول بین 14 تا 19 سانتی متر می باشد و به خوبی از مچ پا مراقبت خواهند نمود. این کفش ها از زیره ای منعطف برخوردار می باشند.

استفاده از این کفش ها به طور معمول جهت صعود برنامه های چند روزه 3 فصل و یا برنامه های صعود زمستانی یک روزه و سبک کاملا مناسب خواهند بود. استفاده از این کفش های برای برنامه های چند روزه زمستانی توصیه نمی شود.

برندهای معتبر ایرانی و خارجی تولیدکننده این نوع از کفش ها نیز برندهایی چون لاوان، پایار، SCARPA، BESTARD و… می باشند.

کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی سنگین یک پوش (High Mountain)

این کفش ها بسیار قدرتمند و البته سنگین می باشند. زیره این کفش ها به هیچ عنوان منعطف نخواهد بود و کلیه این نوع از کفش ها از قابلیت نصب گرامپون برخوردار می باشند و طراحی آن ها جهت حرکت بر روی برف و یخ می باشد. از این کفش ها می توان جهت صعود زمستانه در ارتفاعات کمتر از 5000 متر و یا صعود فنی در یخنوردی و میکس استفاده نمود. از برندهای ایرانی تنها برند لاوان سازنده این کفش می باشد اما برندهایی چون BESTARD ، SCARPA ،MAMMUT، ASOLO، lA برندهای خارجی و معتبری هستند که در این زمینه تولیداتی باکیفیت دارند.

این نوع از کفش ها از قابلیت ضدآب برخوردار می باشند و در ساخت آن ها از نخ استفاده نمی شود و برای چسباندن رویه به زیر از دوخت ذوبی یا چسب استفاده می شود که البته تاریخ انقضا خواهند داشت که حتما باید به هنگام خرید کفش کوهنوردی یه این نکته توجه شود.

غیرمنعطف بودن زیره این کفش ها باعث شده است که تنها بتوان از آن ها بر روی برف و یخ استفاده نمود. استفاده از این کفش های سنگین در محیط های غیربرفی توصیه نخواهد شد.

کفش کوهنوردی سنگین یک پوش

کفش کوهنوردی سنگین دو پوش (Expedition)

این نوع از کفش ها وزن بالایی داشته و بسیار مستحکم هستند. هیچ گونه انعطافی در بخش زیره این کفش ها وجود نخواهد داشت. یک پوش این کفش ها در واقع کفشی کوچک و متناسب با پای کوهنورد می باشد و در آن چسبک هایی جایگزین بندها شده اند. کفش اصلی در واقع دربرگیرنده این کفش می باشد. به هنگام استراحت در چادر می توان تنها از کفش کوچک استفاده کرد که از قابلیت نصب گرامپون برخوردار است. این کفش ها برای صعود قله های 7000 متری در فصل بهار و تابستان، قله های کمتر از 7000 متر در پاییز و زمستان و یخ نوردی در ارتفاعات بسیار بلند مناسب می باشند. این کفش ها توسط برندهایی چون ASOLO، lA SPORTIVA ، MILLET ساخته می شوند.

استفاده از این کفش ها در مسیرهای غیربرفی توصیه نمی گردد و حتما ابتدا این کفش ها را در برنامه ای سبک امتحان کنید.

کفش کوهنوردی سنگین دو پوش

کفش های هیمالیانوردی (Expedition)

این کفش ها در واقع یک کفش کوهنوردی قوی و سنگین و سه پوش می باشند. زیره به کار برده شده در ساخت این کفش ها به هیچ عنوان منعطف نمی باشد. پوش اول این کفش ها یک گتر بلند می باشد که به صورت دوخته شده به دور کفش است. این نوع از کفش ها از قابلیت نصب گرامپون برخوردار می باشند و به طور معمول مناسب جهت استفاده در شرایط بسیار سرد و صعود برف و یخ هستند. از این کفش ها جهت صعود ارتفاعات 8000 متری هیمالیا  و یا صعود ارتفاعات بالای 7000 متر در زمستان استفاده می شود. برندهایی چون ASOLOMAMMUT، MAMMUT، lA SPORTIVA نیز از برندهای خارجی معتبر سازنده این کفش ها می باشند.

کفش های هیمالیانوردی

کفش یخ نوردی

این کفش ها نیز مشابه کفش های سنگنوردی بوده و تنها تفاوت بین آن ها وجود کرامپون های دائمی در کفی آن هاست. به طور معمول از این کفش ها در مسابقات و صعودهای سرعتی در یخنوردی استفاده می شود. از برندهای سازنده این کفش ها می توان به lasportiva ، MAMMUT اشاره نمود.

کفش یخ نوردی

کفش سنگ نوردی (Climbing)

ساخت این کفش ها با شکل و موادی خاص انجام می شود و این کفش ها که به کتانی سنگ معروف هستند مناسب استفاده در ورزش هایی چون صخره‌نوردی، دیواره‌نوردی و سنگ‌نوردی داخل سالن می باشند. از برندهای سازنده این کفش نیز لاوان SCARPA ، lasportiva را می توان نام برد.

کفش سنگ نوردی

چه کفشی برای سنگ نوردی مناسب است؟

در رابطه با انتخاب کفش های سنگ نوردی نیز شما بایستی در وهله اول برنامه تمرینی خود را مدنظر قرار دهید. کفش انتخابی باید درست اندازه پای شما بوده و به پا بچسبد.

در صورتی که قصد خرید کفش برای شرکت در مسابقات سنگنوردی سالن را دارید نیز بهتر است کفش مورد نظر از پای شما یک سایز کوچکتر باشد. و البته چنانچه قصد سنگ نوردی در محیط هایی با سنگ های متنوع و نیز دیواره های سنگی را داشته بایستی کفشی را انتخاب کنید که هم دارای لبه هایی مناسب بوده و هم از لحاظ خاصیت اصطکاک بر سنگ در سطح مطلوبی قرار داشته باشد.

در صورتی که کفش انتخابی شما تنگ باشد عوارضی چون تاول، پینه، میخچه، فشار زیاد به پا و خستگی در تمرین و سنگنوردی را برای شما در پی خواهد داشت.

برای ساخت رویه کفش سنگ نوردی نیز از مواردی نظیر پارچه جیر، چرم، نایلون مخصوص، کتان و یا ترکیبی از همه این مواد استفاده می شود و در تمامی این نمونه های مختلف ممکن است از آستر استفاده شده و یا این که کفش مورد نظر فاقد آستر باشد.

این نکته نیز در خصوص کفش های سنگ نوردی لازم به ذکر است که در صورت خیس بودن این نوع از کفش ها به هنگام تمرین، بعد از خشک شدن دچار جمع شدگی و چروک خواهند شد و باعث ناراحتی پا به هنگام سنگنوردی می گردند. همچنین محکم کردن بیش از حد کفش نیز باعث شده خواهد شد که کفش خیلی زود گشاد و خراب شود.

راهکارهایی جهت مراقبت و نگهداری از کفش های کوه نوردی

در صورت استفاده صحیح از کفش های کوهنوردی نه تنها قابلیت ضد آب بودن آن ها حفظ خواهد شد بلکه تا مدت ها سالم مانده و نیازی به خرید کفش کوهنوردی تا مدتی ندارید و می توان به راحتی از آن ها استفاده نمود. به منظور مراقبت از کفش کوه نیاز به رعایت مواردی چون تمیز کردن، حفظ شرایط نگهداری و ضدآب نمودن آن می باشد. البته لازم به ذکر است که تمیز کردن کفش نیز بایستی متناسب با جنس آن باشد. در صورتی که کفش شما دارای راهنما یا بروشور می باشد حتما پیش از تمیز کردن آن را مطالعه نمایید. در ادامه بیشتر در مورد هر یک از بخش های مراقبت کفش های کوهنوردی توضیح خواهیم داد تا مدت ها نیاز مجدد به خرید کفش کوهنوردی نداشته باشید.

نگهداری از کفش های کوه نوردی

تمیز کردن (Clearing)

به منظور تمیز کردن کفش کوهنوردی بعد از باز کردن بندهای آن اقدام به بیرون آوردن لایه داخلی کفش نمایید. حال به کمک یک برس شروع به پاک کردن گل و لجن و خاک های چسبیده به کفش کنید. بعد یک مسواک، برسی نرم و یا یک اسفنج را برداشته و با آب سرد به تمیز کردن روی کفش بپردازید و البته این کار را به گونه ای انجام دهید که آب به درون کفش نفوذ پیدا نکند.

برای خشک کردن کفش ها نیز بهتر است از قرار دادن آن ها در گرما، آتش و نور مستقیم آفتاب خودداری نمایید و بگذارید در هوای معمولی رطوبت آن ها از بین برود.

مواد ترکیبی چون Cambrelle نیز بایستی با آب به طور خیلی دقیق شسته شده و با هوای معمولی خشک شوند.

نگهداری (Couditioning)

رویه چرم همچون پوست می باشد و در صورت عدم نگهداری صحیح، سفت و ترک خورده شده و آب به درون آن خواهد رفت. به کمک مواد محافظ و ضد آب کننده ها می توان چرم ها را نرم نگه داشت و از ورود آب جلوگیری نمود.

پیش از استفاده از محافظت کننده ها باید مطمئن گردید که کفش شما کاملا خشک می باشد. به هنگام مراقبت از کفش کوه توجه ویژه ای به بخش خم شدن انگشتان داشته باشید. در صورت تمیز نشدن این بخش از کفش ها خیلی زود دچار چاک خوردگی خواهند شد.

ابتدا کفش را تمیز کرده و برای خشک کردن آن از پارچه ای تمیز استفاده نمایید. درون آن را پر از روزنامه کنید تا بدین طریق رطوبت به درون آن نفوذ پیدا نکرده و فرم و حالت آن نیز علی الخصوص در رابطه با کفش های چرمی به هم نخورد. بعد از آن نیز می توانید روی آن واکس مخصوص بزنید. برای چرب کردن کفش های چرمی از پیه شتر و یا گوسفند استفاده نمایید و با پوشاندن محل دوخت ها با موم عسل از ورود آب به درون کفش جلوگیری کنید.

در برنامه های زمستانی به هنگام خواب در شب، با استفاده از روزنامه کفش ها را پرده کرده و آن ها را درون کیسه ای نایلونی قرار دهید و برای جلوگیری از یخ زدگی، آن ها را در انتهای کیسه خواب نگه داری کنید.

ضد آب کردن کفش کوه

برای ضدآب کردن کفش بهتر است کفش شما کمی نم و رطوبت داشته باشد و برای این کار می توانید از مواد مواد پایه محلول در آب یا موادی غیر از آب مانند روغن سیلیکون و واکس محلول در آب استفاده کنید. این پروسه با آب درون منافذ چرم که در واقع عملکردی چون مجرای ضد آب بودن خواهند داشت تسهیل پیدا خواهد نمود و به خوبی آب درون چرم از این طریق جذب خواهد شد.

به طور معمول این محافظ ها برای چرم‌های یک تکه، نوبوک و چرم جیر (suede Leather) و نیز برای بافت‌ها و لایه‎های Gore-tex مناسب می باشند.

واکس (Wax)

به طور معمول برای تمیز کردن کفش از واکس استفاده می شود البته لازم به ذکر است که نمای ظاهری کفش با استفاده از آن برهم خواهد خورد و باعث تیره تر شدن چرم می گردد. بهتر است تنها کمی با انگشتان خود واکس را برداشته و آن را روی کفش بکشید. این را باید در نظر داشت که برخی از واکس ها با وجود تمیز و آب بند نمودن کفش ها باعث گرفته شدن خاصیت تنفسی آن ها می گردند. اما در صورتی که قصد پیاده روی و یا کوه نوردی در محیط های مرطوب را دارید واکس می تواند گزینه ای مناسب برای این کار به شمار آید.

سیلیکون (Silicon)

استفاده از این مواد زمانی بهترین نتیجه را خواهد داشت که شما هنوز از کفش خود استفاده نکرده و کفش کاملا نو باشد. سیلیکون مانع از خراب شدن بافت و تغییر رنگ چرم می شود و برخلاف واکس مانع از تنفس چرم نخواهد شد اما با این حال تاثیرگذاری کمتری نیز خواهد داشت. واکس های دارای سیلیکون، ضدآب بسیار موثری خواهند بود و از تنفس چرم نیز جلوگیری نمی کنند اما با این حال به دلیل تغییر رنگی که باعث می گردند برای بافت‌های زبر و ترکیبی و جیر توصیه نمی شوند.

مایعات شیمیایی Fluoro Chemical

این نوع از ضدآب ها در واقع به صورت یک اسپری کپسولی و با حالت مایع می باشند که به محض اسپری شدن حالت پودری شکلی به خود خواهند گرفت. این نوع از ضدآب ها برای کلیه پوتین ها و کفش ها و به ویژه بافت های جیر و ترکیبی مناسب می باشند.

در صورتی ک یک ضدآب در واقع ترکیبی از مواد شیمیایی و سیلیکون باشد بسیار موثرتر خواهد بود.

روغن Oil

روغن چرم، صابون چرم و سایر روغن‌ها با خاصی کشسانی که به چرم خواهند بخشید و چرم را غیرمنعطف خواهند نمود. از این روغن تنها برای دستکش بیس بال استفاده می شود.

کفش مخصوص کوه

کفش های سنگ نوردی و مراقبت از آن ها

در رابطه با کفش های سنگ نوردی نیز بی شک هر چه از کفش مراقبت بیشتری شود دوام آن افزایش پیدا خواهد نمود. به هنگام تعمیر دور کفش حتما نسبت به تعویض کفی کفش نیز اقدام نمایید. توصیه می شود به منظور افزایش کارایی کفش قبل از استفاده اقدام به تمیز کردن آن با مسواک و فرچه کنید. بعد از آن نیز کمی برای شستشوی آن ها از آب استفاده کرده و در نهایت اجازه دهید تا کفش به خوبی خشک شود.

به هنگام سنگ نوردی نیز هرزگاهی می توانید با کمی آب و یک مسواک و پارچه این کار را مجدد انجام دهید. در صورت نمکی شدن کفش سنگ نوردی با آب دریا حتما آن را با آب شیرین شست و شو دهید. برای حمل این کفش ها نیز بهتر است حتما کیسه مناسبی به همراه داشته باشید.

در صورتی که کفش کوهنوردی شما در بخش عبور بند، سوراخ های فلزی ندارد بهتر است بند مورد استفاده شما از نوع پهن انتخاب شود. بندکشی کفش نیز بایستی به گونه ای انجام شود که به خوبی کفش کلیه بخش های پا را دربرگیرد.

امیدواریم این مطلب به شما در انتخاب و خرید کفش کوهنوردی مناسب و با کیفیت برای خود کمک کرده باشد و خرید بهتری داشته باشید. لینک زیر شما را به صفحه بهترین و محبوب ترین کفش های کوهنوردی فروشگاه دیجی کالا می برد تا خرید خود را انجام دهید.

مشاهده و خرید بهترین کفش های کوهنوردی از دیجی کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *